O Nathalii

Nathalie je nejstarší ze čtyř dětí /Layla, Nikolas, Andreas/. Spolu s rodiči žijí na malé vesnici u Boskovic v okrese Blansko. Narodila se s rozštěpem páteře (meningomyelokélou) a ihned po narození prošla náročnou neurochirurgickou operací.  V 1. roce života měla celkem 8 reoperací shuntu. Má největší problém s tím, že růstem se jí chodidla stáčí dovnitř a našlapuje na venkovní hranu chodidel, kde se jí stále tvoří otevřené rány /dekubity/. V posledních letech nastalo zhoršení a už vůbec na chodidlo nedošlápla. Doma lozí po kolenách a venku jezdí na speciální trojkolce. I přes tuto nepřízeň osudu statečně bojuje o své místo v životě. Chodí do základní školy v Brně, kde jí pomáhá asistent. Škola Nathalii baví, zapojuje se do všech činností, zvládá skoro vše, i když o něco pomaleji než ostatní spolužáci.

V roce 2015 prodělala speciální operace Ulzibat, díky níž došlo ke zlepšení. Následně v listopadu 2015 absolvovala první speciální neurorehabilitaci na Slovensku v zařízení Renona Rehabilitation s cílem dostat nohy do správného postavení. Částečné kladné výsledky jsou již vidět, proto chceme v rehabilitaci pokračovat.

 

Thali....Nathalie Šmerdová

Má ráda oslovení Thali a nesnáší když jí většinou doktoři a lidé, kteří si přečetli její jméno Nathalie, na papíře, říkají Natálko. Zpívá a hraje na flétnu písničky, říká a ukazuje rukama a tělem průpovědi ,,,učí se takto ve waldorfské škole vnímat všemi smysly. 

Vymyslela si, že už i sama sestavuje ukazování k básničkám.​

Svědomitě rehabilituje, cvičí ve speciálním oblečku v Renona centru a učí se správně chodit a držet tělo

Ráda si hraje ve westernparku, kde navštěvuje svoji babičku. Často se chce nechat namalovat.

 

Ráda něco prodává, vymýšlí co by mohla lidem prodávat, aby se jim to  líbilo a pak se o to snaží a s lidmi povídá. Často přifrčí na trojkolce k babičce, že něco hrozně rychle potřebuje, že na ni někdo z návštěvníků čeká.

 

​Velmi dopředu se těší na všechny oslavy a vymýšlí v jakém duchu budou. Naposledy měla narozeninovou oslavu v pyžamech.

Miluje vodu, potápění, plavání s hlavou pod vodou.

 

Náročné jsou pro Thali ostřejší zvuky, bolí ji to....jít kolem psa za plotem, který pravděpodobně bude štěkat nebo kašlat a frkat jako náš pes Eroš. Je to pro ni hrůza a tak se snaží si alespoň zacpat obě uši. Podobně se jí nelíbí i zvuky např. frkání koní...ale občas se odváží sednout si na koně a chvíli jezdit,

 

Letos poprvé vyzkoušela speciální monoski a tři dny se učila lyžovat.