NOVINKY

Boskovický měsíčník Mz Face 3/2016

Thali. Šikovná holčička,

která si přeje chodit

Thali je devítiletá slečna. Chytrá, vnímavá, má spoustu zájmů. Ráda zpívá, hraje na flétnu, miluje vodu, potápění a narozeninové oslavy. Život k ní ale nebyl od narození úplně přívětivý. Narodila se s rozštěpem páteře.

„Thali je nejstarší z našich čtyř dětí. Hned po narození prošla náročnou neurochirurgickou operací. Má voperovaný vývod mozkomíšního moku. Už v prvním roce života prodělala celkem osm operací,“ uvedla maminka Iva.

I přes tuto nepřízeň osudu bojuje o své místo v životě. Chodí do základní školy v Brně, kde jí pomáhá asistent, za jehož práci rodina platí ročně asi padesát tisíc korun. Škola ji baví. Zapojuje se do všech činností, zvládá skoro vše, i když o něco pomaleji než ostatní spolužáci. Zpívá a hraje na flétnu písničky. Svědomitě rehabilituje, cvičí ve speciálním oblečku v Renona centru a učí se správně chodit a držet tělo.

„Co ji baví? Ráda si hraje ve Western parku v Boskovicích, kde navštěvuj svoji babičku. Miluje malování na obličej, ráda něco prodává. Vymýšlí, co by mohla lidem prodávat, aby se jim to líbilo, a pak se o to snaží a s lidmi si povídá. Často přifrčí na trojkolce, že něco hrozně rychle potřebuje, že na ni někdo z návštěvníků čeká. Má ráda oslavy, už dopředu vymýšlí, v jakém duchu budou. Naposledy měla narozeninovou party v pyžamech. Miluje vodu, potápění a plavání s hlavou pod vodou. Letos poprvé vyzkoušela monoski a tři dny se učila lyžovat,“ prozradila maminka.

Má ráda oslovení Thali, naopak jí vadí, když jí většinou doktoři a lidé, kteří vidí její jméno Nathalie na papíře, říkají Natálko. Náročné jsou pro ni ostřejší zvuky. Jít kolem psa za plotem, který pravděpodobně bude štěkat nebo kašlat a frkat jako její pes Eroš, je hrůza a alespoň se snaží si zacpat obě uši.

Thali má nyní největší problém s tím, že společně s růstem se jí chodidla stáčí dovnitř a našlapuje na venkovní hranu chodidel, kde se jí stále tvoří otevřené rány, což způsobuje trvalý zánět v těle. V posledních dvou letech nastalo zhoršení, a už vůbec na chodidlo nedošlápla.

Speciální operace Ulzibat, kterou loni prodělala, jí uvolnila spasmy na nohách. Následně v listopadu absolvovala první speciální neurorehabilitaci na Slovensku v zařízení Renona Rehabilitation s cílem dostat nohy do správného postavení.

„Částečné kladné výsledky jsou již vidět, proto chceme v rehabilitaci pokračovat. Operace Ulzibat i následně nutné opakované rehabilitace bohužel nejsou hrazeny zdravotní pojišťovnou a nadace přispívají jen dětem více postiženým. Operace nás stála 2500 Euro, následná jedna rehabilitace stála 3000 Euro. Především díky pomoci dárců jsme ji dokázali zaplatit. Další nutné rehabilitační pobyty, které potřebuje na začátku roku 2016 a v jeho průběhu, aby prodělaná operace měla dobrý efekt, představují stejnou částku,“ upozornila maminka.

Thali nevydrží delší dobu chodit, rodiče ji musí vozit autem nebo pro přepravu na kratší vzdálenosti používat speciální trojkolku, která jí je už malá, a tak potřebuje novou. Řešením je kolo se speciální úpravou, jehož cena je asi dvacet tisíc korun, aby se mohla pohybovat sama. Potřebuje také speciální boty a ortézy, které jí pomáhají v chůzi.

„Prosíme vás o finanční podporu pro naši dceru. Na rehabilitace, školní asistentku, pořízení kola i pomůcky nemáme dostatek financí, proto vás prosím o jakoukoliv jednorázovou nebo pravidelnou finanční pomoc. Za podporu v našem snažení začlenit dceru mezi zdravé lidi, učinit ji soběstačnou a splnit jí přání chodit vám budeme velmi vděční,“ dodala maminka. Více informací na https://thali-tancuje.webnode.cz, na e-mailuivathali@gmail.com nebo na telefonních číslech 739 593 558 a 603 203  410.

 

 

 

BOX

Ahoj kamarádi,

jmenuji se Thali. Je mi 9 let a chci dobře chodit a radostně tančit jako ostatní, ale potřebuji absolvovat rehabilitace, které stojí moc peněz.“

 

BOX

 

Číslo účtu na pomoc Thali 

218891301/0600